четверг, 29 июля 2021 г.
Мені багато було відпущено щастя на землі
Ілля Юхимович Рєпін народився 24 липня (5 серпня) 1844 р. у слободі Осинівка міста Чугуєва на Харківщині.
З 13 років навчався живопису у І.Бунакова. У 1863 році поступив в Академію Мистецтв в Петербурзі. Він був старанним учнем, в 1869 році був нагороджений малою золотою медаллю за картину «Іов і його друзі». А в 1872 році отримав велику золоту медаль за програму «Воскресіння дочки Яіра».
Живописець, дійсний член петербурзької Академії мистецтв Рєпін — не тільки людина-епоха, але і художник-епоха. Він був наділений дивовижною здатністю "реагувати" буквально на все, що відбувалося навколо. Народництво, тероризм, толстовство, російсько-турецька війна, Перша світова війна, три революції — Рєпін на все "відгукнувся". Причому відгуки ці з'являлися не просто як "обов'язок" або "відписка", а цілком щиро і захоплено, хоча картини могли бути різного рівня, від шедевра до "провалу".
У 1876 р. Рєпін приїжджає до Чугуєва, в якому не був 8 років. Тут він пише портрети селян — "Мужик з лихим оком" (моделлю для якого був золотар І.Радов, хрещений батько художника), "Мужичок з полохливих", а також чудового "Протодиякона" (портрет чугуївського протодиякона І.Уланова). У Чугуєві Рєпіна відвідує М.Мурашко, який заснував у 1876 р. в Києві рисувальну школу. Рєпін дарує давньому другові кілька своїх творів, а в 1878 р. бере участь у виставці, влаштованій на користь його художньої школи. Проте залишатися в рідному місті назавжди Рєпін не збирався.
Одного разу художник познайомився з молодим лікарем, який повідомив йому про користь сну на відкритому повітрі. Після цього Рєпін завжди спав з відкритими кватирками навіть в лютий мороз.
Був одружений двічі. Першою дружиною стала сестра друга, Віра Шевцова. Вони одружилися в 1872 році. У шлюбі народилися доньки Надія, Тетяна та Віра, син Юрій. Віра Олексіївна Шевцова була прихильником вегетаріанського харчування. Вона годувала сім’ю травами і їх відварами. Друзі Іллі Юхимовича таємно привозили йому м’ясо, з’їдаючи припаси в кімнаті, він прислухався, до кроків, чи не йде дружина. Вони розлучилися через 15 років шлюбу. Другою дружиною художника стала Наталя Нордман.
Художник був забезпеченою людиною, однак зайвих витрат собі не дозволяв. Коли він дізнався, що квитки в петербурзьких трамваях вранці стоять п’ятачок, а не гривеник, то намагався в столицю приїжджати вранці.
Від постійних перевтом у Рєпіна боліла права рука, а потім зовсім відмовила. Художник навчився писати лівою. А ще придумав підвісну палітру, щоб не тримати її в руках. Пристосування кріпилося за допомогою ременів на попереку.
Умираючий Рєпін у забутті не перестаючи водив рукою (лівою — права давно відмовила), вважаючи, що працює над своєї останньою, "красивою, веселою" картиною. Рєпін помер 29 вересня 1930 р. у "Пенатах", де, відповідно до свого розпорядження, і був похований.
До дня народження великого художника працівники КЗ"Публічна бібліотека" підготували виставку - "Мені багато було відпущено щастя на землі".
Подписаться на:
Комментарии к сообщению (Atom)
УВАГА, НОВИНКА!
З пилу з жару до нашої бібліотеки потрапила книга відомого історика-лінгвіста, яка розкриває тему походження української мови та етноса в ці...
-
11 августа 2012 года в Художественной галерее на площади Ленина состоялась презентация книги известного историка и журналиста , зн...
-
Шановні Чугуївці якщо у вашому сімейному фотоархіві збереглися цікаві ретро-фотографії нашого міста та його мешканців, зроблені у минул...
-
З пилу з жару до нашої бібліотеки потрапила книга відомого історика-лінгвіста, яка розкриває тему походження української мови та етноса в ці...
Комментариев нет:
Отправить комментарий